­

Šeši sunkiausi egzaminai pasaulyje






Kai studentiškai (suprask, paskutinę naktį) ruošiesi atsiskaitymais, be abejo, kyla įvairiausių klausimų ir pastebėjimų – kodėl, o kas jei, kas iš to, ar aš galiu, čia įmanoma, čia tikrai kosmosas, čia kalt reikia. Taip besvajojant kilo idėja pasidomėti, kokie egzaminai pasaulyje yra sunkiausi. Tiesa, būtų labai sunku pagrįsti, jog vienas testavimas yra sunkesnis už kitą. Galima sulyginti stojančiųjų/išlaikančiųjų skaičius ar kitus statistinius rodiklius, tačiau vienas per dvi sekundes išspręs sunkiausią ekonomikos uždavinį, kitas litą į eurą keis santykiu 1:1, bet dvi savaites be sustojimo šoks meistriškiausią baletą. Išrinkau tuos testavimus, kurie vienaip ar kitaip išsiskiria egzaminų pasaulyje. Jūsų demėsiui – šeši egzaminai, kandidatuojantys į sunkiausiojo vardą.

California Bar Exam
Nori Kalifornijoje praktikuoti teisę? Teks išlaikyti šį egzaminą. Labai mažas išlaikiusiųjų procentas jau parodo, kad egzaminas yra nelengvas. Tačiau šis yra išskirtinis. Ne kiekvienas egzaminas yra paduodamas į teismą, nes yra „be reikalo toks sunkus”. Taip nutiko 1934-ais metais. Tiesa, teisme egzamino „kaltė” buvo neįrodyta, tačiau tai parodo, kokio lygio yra testavimas. Trys dienos ir aštuoniolika valandų – tiek užtrunka šio egzamino laikymas. Nuo 2017-ų metų vasaros egzaminas truks dvi dienas. Bus lengviau? Vargu.

Master Sommelier Diploma Exam
Ragauti vyną yra smagu. Bet ne tada, kai laikai someljė magistro egzaminą. Tam, kad galėtum tapti pačio aukščiausio rango vyno žinovu, turi išlaikyti pradedančiojo, antrojo lygio ir aukštojo someljė laipsnio egzaminus. Someljė magistro egzaminas yra suskirstytas į tris dalis – teorinę, aptarnavimo ir „aklo ragavimo”. Jeigu pirmos dvi dalys yra dažniausiai išlaikomos be problemų, tai trečioji pakiša koją – kandidatas ne tik turi pasakyti, kokios rūšies yra vynuogė, bet ir metus bei regioną, kuriame ji augo. Sunku? Šiuo metu pasaulyje yra tik apie 230 someljė magistrų. Sunkoka, švelniai tariant.

Indian Institute of Technology Joint Entrance Examination
Dar visai neseniai šis egzaminas (sutrumpintai IIT-JEE) sutraukdavo 500 000 indų, kurie norėdavo patekti į geriausius inžinerijos koledžus šalyje. Kiek patekdavo? 10 000. Konkurencija neįtikėtina. Bet labiau stebina faktas, kad kai kurie kursai, kurie ruošia šiam egzaminui, patys turi stojimo egzaminą. Nuo 2013-ų metų šis egzaminas buvo pakeistas į bendresnio išsilavinimo testą, kuris suteikia didesnę koledžų pasirinkimo įvairovę. Bet ar egzaminas tapo lengvesnis – sunku pasakyti.

All Souls Prize Fellowship Exam
Niekas nepaneigs, jog studijuoti Oksforde jau yra gerai. Kiekvienais metais geriausi iš geriausiųjų yra kviečiami laikyti „All Souls Prize Fellowship” egzamino. Tai, jog šis egzaminas yra be galo sunkus, jau įrodo faktas, kad tik mažas procentas pakviestųjų ryžtasi bandyti laimę. Iš maždaug 50-ies bandančių dažniausiai 2 studentai yra atrenkami. Kas iš to? Stipendijos, nemokamas apgyvendinimas ir maitinimas bei visokie kitokie džiaugsmai septyniems metams. Tiesa, neseniai egzaminas tapo paprastesnis – buvo atsisakyta pačios, pavadinčiau, pikantiškiausios dalies – esė, kuria savo išprusimą turi parodyti gavęs tik vieną žodį – „nekaltumas”, „stebuklai”, „vanduo” ar panašiai. Ką rašytum?

Gaokao
Gaokao – paprastais žodžiais šnekant, yra kiniškas VBE. Tik jį laiko šiek tiek daugiau mokinių – virš devynių milijonų. Konkurencija nemaža, o tai, natūralu, turėtų sukelti nemažai streso. Į šį egzaminą yra žiūrima labai rimtai – lemtingą dieną yra ne tik sustabdomos statybos ar uždaromos gatvės. Tam, kad nebūtų keliamas nereikalingas triukšmas, yra net pakeičiami lėktuvų skrydžių keliai. Kai aš laikiau matematikos egzaminą, prie pat klasės lango visa laiką prastovėjo statybininkai ir garsiai dalinosi gyvenimo patirtimi. Iš vienos pusės, blaškė. Iš kitos pusės – motyvavo kuo geriau išlaikyti egzaminą. Kinijoje 60 procentų laikančiųjų pateks į universitetą, bet tik 0,2 procento bandančių bus priimti į penkias geriausias institucijas. Teko skaityti, kad dėl įtampos apie dešimtadalis mokytojų meta darbą. Nežinau, ar tai gali būti tiesa, tačiau visai iš piršto tokių skaičių neišlauši. Egzaminas dėl tokio visuotinio pamišimo susilaukia ir nemažai kritikos. Nenuostabu: yra pasirodę pranešimų, kad nuo mokinių buvo kelis mėnesius slepiama, jog mirė jų tėvas ar motina – viskas tam, kad prieš egzaminą mokiniai būtų susikaupę ir jų niekas neblaškytų. Skamba beprotiškai?

Indian Engineering Services Examination
Vėl Indija, vėl inžinerija. Visi, kurie nori dirbti inžinerinio pobūdžio darbą Indijos vyriausybei, turi išlaikyti šį egzaminą. Kodėl jis pateko į šį sąrašą? Ne dėl pačio testo formato (dviejų dalių rašytinis testas, trunkantis 12 valandų, ir interviu formos asmenybės testas), kiek dėl konkurencijos. 2010-ais metais į 434-ias darbo pozicijas kandidatavo 157 649 žmonės. 363 kandidatai į vieną vietą. Tai sakai, sunku įstot į nemokamą mediciną?

Istorijos VBE šiems egzaminams tikrai neprilygsta. Ypač, kai yra GoHisto. Programa, padedanti pagilinti istorijos žinias, surasti kiekvieno individualias žinių spragas ir efektyviai pasiruošti istorijos egzaminui. Užsiregistruok ir išbandyk jau dabar.

GoHisto bendraįkūrėjas Simas


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_connect() in /home/atletai/domains/gohisto.lt/public_html/6_sunkiausi_egzaminai.php:208 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/atletai/domains/gohisto.lt/public_html/6_sunkiausi_egzaminai.php on line 208